Ferieperioderne for sommeren 2025 ligger nu fast og kan ses i chaufførstuerne.
Fordelingen af 504 chaufførønsker til sommerferie 2025 ser sådan ud:
- 306 fik deres 1. prioritet opfyldt (60 %)
- 100 fik deres 2. prioritet opfyldt (20 %)
- 24 fik deres 3. prioritet opfyldt (5 %)
- 15 fik deres 4. prioritet opfyldt (3 %)
- 3 fik ikke nogen af deres ønsker opfyldt (1 %)
- 56 havde ikke afleveret deres ferieønsker til tiden (11 %)
Der er er fyldt op på ferieholdene, så hvis man ønsker at bytte sin ferie, er det som udgangspunkt op til en selv at finde en chauffør at bytte med. Der er mulighed for at bytte indbyrdes, såfremt man opfylder følgende:
- Chauffører på M/E – M – DAGH med ulige pladsnr. kan bytte med chauffører på M/E – M – DAGH og ulige pladsnr.
- Chauffører på M/E – M – DAGH med lige pladsnr. kan bytte med chauffører på M/E – M – DAGH og lige pladsnr.
- Chauffører på E med ulige pladsnr. kan bytte med chauffører på E ulige pladsnr.
- Chauffører på E med lige pladsnr. kan bytte med chauffører på E lige pladsnr.
- Chauffører på E/A – A med ulige pladsnr. kan bytte med chauffører på E/A – A og ulige pladsnr.
- Chauffører på E/A – A med lige pladsnr. kan bytte med chauffører på E/A – A og lige pladsnr.
- Chauffører på Delt hold kan bytte med chauffører på Delt hold.
Derudover skal man selvfølgelig være på samme station.
Ønsker om bytning kræver en tilkendegivelse fra begge parter, og skal ske skriftlig. De skal enten afleveres i Planafdelingen eller sendes på mail til planlægning@aarbus.dk senest fredag d. 28. februar 2025. Efter fredag d. 28. februar 2025 er det som udgangspunkt ikke muligt at få tildelt en anden sommerferie.
Hvis man har spørgsmål er man velkommen til at kontakte Casper Nielsen i Planafdelingen på +45 4191 6011 eller cn@aarbus.dk